Wywiad z Robertem Sową - Gala Poland 100 Best Restaurants 2016

Robert Sowa -  kucharz, restaurator i autorytet w dziedzinie sztuki kulinarnej. Kreator menu największych wydarzeń kulturalno-kulinarnych w Polsce. Wielki ambasador kuchni polskiej, znany z programów telewizyjnych i audycji radiowych, autor książek kulinarnych, laureat wielu nagród i wyróżnień.


Karierę gastronomiczną rozpoczął w rodzinnym Krakowie, zdobywając doświadczenie jako kucharz i kelner. Lata 1988-1992 spędził w Austrii, gdzie terminował u znanej w branży hotelarsko-gastronomicznej rodziny Cammerlander w tyrolskim Gerlos i Bad Ischl. Po powrocie z Austrii, przez 17 lat zarządzał kuchnią warszawskiego Hotelu Jan III Sobieski. We wrześniu 2010 roku postanowił spróbować swoich sił, skupił się na rozwoju swojego Studia Kulinarnego i planował otwarcie autorskiej restauracji.

W latach 2009-2012 skomponowane przez Roberta Sowę menu było serwowane w samolotach Polskich Linii Lotniczych LOT w klasie biznesowej, a w okresie 2011-2012 także w klasie ekonomicznej.

Od września 2012 roku do czerwca 2015 roku właściciel restauracji Sowa & Przyjaciele. W październiku 2015 roku otworzył nowy lokal N31 restaurant & bar by Robert Sowa w centrum Warszawy, na ul. Nowogrodzkiej 31. Podstawą autorskiej restauracji Roberta Sowy są potrawy kuchni polskiej z międzynarodowymi akcentami, podane w oryginalny sposób. Najwyższej jakości produkty i niebanalne połączenia  smakowe oraz otwarta kuchnia są odzwierciedleniem pasji, z jaką Roberta Sowa stworzył swój "drugi dom". Klimat restauracji tworzą specjalnie zaaranżowane wnętrza i modne dodatki, a stare grafiki przedwojennej Warszawy przełamują charakter nowoczesnego miejsca - lubianego i odwiedzanego przez licznych amatorów kuchni Roberta.

Wielbicielom dobrego jedzenia znany jest również jako wieloletni ambasador ryb i owoców morza. To także  propagator dań prostych, ciekawych i zdrowych oraz główny szef wakacyjnego gotowania podczas letnich imprez organizowanych pod hasłem „Lato z Radiem” (2015, 2010 i 2011 rok), „Złote przeboje na wakacjach (2013 i 2014 rok), Koncertowe Lato – muzyka najlepsza pod słońcem” „Przebojowe Lato 2007, 2008” oraz „Lato Przebojów 2009 Radia ZET i tygodnika Gala”.

Robert Sowa to juror wielu konkursów kulinarnych organizowanych w Polsce i reprezentant kraju podczas wielu prestiżowych konkursów i pokazów kulinarnych (m.in. jako pierwszy Polak juror konkursu Bocuse d'Or w Lyonie w roku 1995 i w Montpellier w roku 1998).

Pomysłodawca i twórca "Kulinarnego Talentu" najbardziej medialnego konkursu dla młodych adeptów sztuki kulinarnej, który co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem całej branży gastronomicznej.