X edycja konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej

„Młody Kreator Sztuki Kulinarnej” to konkurs skierowany do uczniów szkół i klas o profilu gastronomicznym. Jego celem jest promowanie młodych adeptów sztuki kulinarnej, pogłębianie ich wiedzy na temat produktów typu convenience, a także zachęcanie ich do doskonalenia swoich umiejętności poprzez aktywny udział w życiu środowiska kulinarnego.

plakat_2014_b_0528x0000_0 Pierwsza edycja odbyła się na przełomie roku 2004/2005, a obecnie konkurs jest już bardzo dobrze rozpoznawalny w polskich szkołach. Z każdym rokiem otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń młodzieży oraz pozytywnych opinii ich opiekunów – nauczycieli zawodu oraz szefów kuchni z miejsc praktyk szkolnych. Konkurs jest wieloetapowy, a temat zmienia się rokrocznie.

Udział w konkursie to możliwość doskonalenia wiedzy i umiejętności w zakresie tradycyjnej i nowoczesnej kuchni, poznawania nowych trendów i technik kulinarnych czy zastosowań produktów convenience. Jest też szansa uzyskać porady i wskazówki bezpośrednio od najlepszych fachowców w branży, jako że do jury zapraszamy zawsze ekspertów. W ten sposób młodzi kucharze już w czasie nauki w szkole mogą zaistnieć w środowisku profesjonalnej gastronomii, tym bardziej, iż laureat I miejsca kwalifikuje się automatycznie do finału drugiego z naszych konkursów – „Primerba Cup”.

W tym roku uczestnicy muszą zmierzyć się z przygotowaniem dania głównego z mięsa królika, wykorzystując obowiązkowo wszystkie elementy tuszy króliczej (comber, skoki tylne i przednie), kasztanów jadalnych,  Ramy Cremefine Profi 24%, minimum jednego rodzaju Primerby Knorr i Esencji bulionów Knorr oraz dowolnych dodatków.

Zgłoszenia do dnia 14.01.2014 roku. Więcej informacji i regulamin konkursu na stronie: http://www.unileverfoodsolutions.pl/konkursy_kulinarne