Zmarł Paul Bocuse, najwybitniejszy kucharz Francji

Paul Bocuse, jeden z największych francuskich kucharzy wszech czasów, zmarł w sobotę w wieku 91 lat - poinformował minister spraw wewnętrznych Francji.

Nazywany papieżem kuchni francuskiej, Bocuse był jednym z tych kucharzy, którzy zrewolucjonizowali gastronomię w latach siedemdziesiątych. Był twórcą Nouvelle Cuisine tj. nowej kuchni francuskiej, bardziej dietetycznej od tradycyjnej kuchni francuskiej i jednym z pierwszych kucharzy-celebrytów.

- "Monsieur Paul był Francją. Papież kuchni nas opuścił" - napisał na Twitterze minister spraw wewnętrznych Francji Gerard Collomb, ogłaszając śmierć szefa kuchni po długiej walce z chorobą Parkinsona.

Za swoje zasługi dla gastronomii w 1975 r. Paul Bocuse został odznaczony przez prezydenta Valéry’ego Giscarda d'Estainga medalem Legii Honorowej. Podczas obiadu wydanego z okazji uroczystości w Pałacu Elizejskim Paul Bocuse zaserwował gościom zupę truflową (mocny bulion z plasterkami czarnej trufli, zapieczony w czarkach pod skorupką z ciasta francuskiego), która miała stać się najbardziej ikonicznym i rozpoznawalnym daniem autorstwa Bocuse’a.

Słynnej zupy do dzisiaj mogą spróbować goście wyróżnionej trzema gwiazdkami w przewodniku Michelin restauracji Paula Bocuse’a L’Auberge du Pont de Collonges znajdującej się pod Lyonem.

Bocuse był żywą ikoną kuchni francuskiej, a przyznawana od 1987 roku nagroda Złotego Bocuse'a (Bocuse d'Or) uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla szefów kuchni na świecie.

Paul Bocuse był m.in. pomysłodawcą Międzynarodowych Targów Gastronomii, Hotelarstwa i Żywienia (SIRHA), wyznaczających kulinarne trendy.