Znamy już szczegółowy program Europy na Widelcu 2015!

Biesiada przy czterdziestu potrawach z szesnastu regionów, Dzień dolnośląski z rybami słodkowodnymi i gotowanie z Robertem Makłowiczem. Tak zapowiada się siódma edycja Europy na Widelcu. A to dopiero początek atrakcji…

Przedstawiamy szczegółowy program wydarzeń tegorocznego festiwalu. Przez pięć dni na wrocławskim Rynku znajdziecie najlepsze regionalne produkty, książki kulinarne, dania z różnych zakątków Europy oraz podniebną restaurację Dinner in the Sky i wiele, wiele więcej.

Program Europy na Widelcu 2015

3-7 czerwca

Jarmark potraw, produktów regionalnych i targi książki kulinarnej „Książka na widelcu”

W godzinach 10.00–21.00 wokół pomnika hr. A. Fredry działać będzie jarmark, na którym serwowane będą potrawy i produkty regionalne z całej Europy. Na stoiskach będzie można zrobić także zakupy.

Podczas targów książki kulinarnej, które odbywać się będą koło Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej od godziny 10.00 do 21.00 oprócz tradycyjnej sprzedaży książek, odbędą spotkania z autorami, bloggerami, krytykami kulinarnymi. Jednak najważniejszym przedsięwzięciem w ramach „Książki na widelcu” będzie stworzenie przez wrocławian „Wrocławskiej Książki Kucharskiej. Wrocław od kuchni”! Organizatorzy zachęcają do opisania współczesnej historii Wrocławia przez pryzmat domowej kuchni. Na targi można przynieść odręcznie napisany przepis lub wysłać go na adres pocztowy: Biuro Europejskiej Stolicy Kultury, ul. Ruska 46B, 50-079 Wrocław, lub e-mail: literatura@wroclaw2016.pl od 3 czerwca do 21 listopada. Mile widziane będą krótkie opisy historii potrawy w rodzinie, zdjęcia, rysunki, pamiątki z kuchni. Finał akcji 21 listopada.

5-6 czerwca: Europa na widelcu

5 czerwca – Dzień dolnośląski
W tym dniu chcemy przybliżyć wszystkim produkty regionalne oraz pokazać jakie potrawy można z nich wyczarować. Do tego celu użyjemy w szczególności: ryb słodkowodnych, ziół, szparagów, rzodkiewki i truskawek.

6 czerwca – Europejska biesiada
Podczas niej będzie można skosztować ponad 40 potraw z 16 regionów. Krajem przewodnim jest w tym roku Chorwacja. Z tej okazji na scenie wystąpi Tomislav Goluban i śpiewak Josip Butorac z regionu Kvarner. Muzeum z Zagorje zaprezentuje widowisko „Bitwa o przeżycie”.

W programie m.in.:
- parada kucharzy,
- pokazy kulinarne Roberta Makłowicza,
- warsztaty pieczenia chleba,
- zabawy dla dzieci,
- opowieści ichtiologów,
- fotobudka, wróżby i wyznawacz grzeszków kulinarnych,
- konkursy na scenie (do wygrania m.in. bilety do podniebnej restauracji Dinner in the Sky, sprzęt Elektrolux, zaproszenia na kolację do Art Food, wyjazdy agroturystyczne w gminnie Radków),
- rozstrzygnięcie konkursu na potrawę z produktów regionalnych (5 czerwca),
- VII Wrocławski Turniej Nalewek (5 czerwca).

W tym roku na festiwalowej scenie zagrają: Breslauer Coctail, Chudoba, Dziubek Band, Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”, Tęgie chłopy oraz Wroclove Big Band Zbigniewa Czwojdy z Krystyną Prońko.

5 i 6 czerwca na wrocławskim Rynku zaprezentują się:

Gmina Radków

Stawy Milickie, które są największym w Europie kompleksem zbiorników hodowlanych. Najbardziej znaną rybą z Doliny Baryczy jest karp milicki – tradycyjny produkt regionalny. Ale w Stawach Milickich pływa nie tylko karp, hodowane są również inne popularne gatunki ryb, które coraz częściej pojawiają się na polskich stołach – sum, jesiotr, szczupak, lin, amur, tołpyga. Warto pamiętać, że ryby słodkowodne są równie bogate w dobre kwasy tłuszczowe, jak ryby morskie.

Szparagi − firma Agrar Magnice z Dolnego Śląska jest rozpoznawana na rynku sprzedaży szparagów zarówno w kraju, jak i za granicą. Od 15 lat promuje i uczy jeść szparagi. Potwierdzeniem jakości są liczne certyfikaty, nagrody oraz wyróżnienia zdobyte podczas wielu konkursów w Polsce i za granicą. „Szparagi prosto z pola’’ są inspiracją w wielu kuchniach, zawsze świeże, doskonałej jakości, o wyjątkowym smaku.

Truskawki, które zaserwujemy na tegorocznej Europie na widelcu pochodzą z upraw pana Zbigniewa Kosowskiego. Na jego plantacji można znaleźć wszystkie odmiany truskawek oraz malin – od najwcześniejszych po najpóźniejsze – a plony zbiera aż do połowy listopada.

Ogrody ziołowe – miejsce, które powstało z pasji do roślin. Można tu znaleźć szeroki wybór ziół, w tym okazy w Polsce jeszcze nieznane. W ofercie m.in. zioła lecznicze, odstraszające insekty, a także specjalne gatunki kuchni śródziemnomorskiej i orientalnej.

Convivium „Slow Food Dolny Śląsk” działające prężnie we Wrocławiu i całym regionie zaprezentuje stoiska z żywnością lokalną, uczciwą, czystą, wprost od członków wytwórców, członków convivium, oraz mecenasów filozofii slow food:
- kasze ze zbóż i strączków / gryka, proso, orkisz, dynia, soczewica, manna,
- mąki białe i razowe / pszenica, żyto, orkisz, płaskurka, samopsza, otręby,
- warzywa / pory + rabarbar + szczypior + kapusta + ogórki + boćwina,
- nowalijki, miody, oleje, napoje / chwasty jadalne (podagrycznik, barszcz, bylica, krwawnik, pokrzywa i in.) + soki tłoczone (jabłko i in. owoce) + syropy i przetwory ziołowe (stokrotka, głóg, dzika róża, pokrzywa, czarny bez i in.) + świeże miody + oleje zimnotłoczone (rzepak, len, słonecznik, ostropest, dynia).
Więcej o Slow Food: www.slowfooddolnyslask.org

Seazon Magazyn – kwartalnik fotograficzno-kulinarny, tworzony przez Dolnoślązaków – większość jego autorów pochodzi z Wrocławia. Główną ideą magazynu jest prostota i przejrzystość zarówno w warstwie wizualnej, jak i w treści.

Magazyn Kocioł – magazyn skupiający grupę dolnośląskich bloggerów, pokazujących klasyczne i nowatorskie przepisy oraz dbających o kulinarne tradycje regionu.

Imprezy towarzyszące

5 czerwca – Laboratorium smaku

W ramach festiwalu „Europa na widelcu” w Restauracji Quchnia Polska o godz. 17.00 odbędzie się „Laboratorium smaku” poświęcone nalewkom domowym. Będzie to spotkanie warsztatowo-degustacyjne z dwoma mistrzami polskich nalewek – Hieronimem Błażejakiem i Zbigniewem Sierszułą. Dedykowane jest ono wszystkim pełnoletnim osobom z Wrocławia i Dolnego Śląska, których pasją jest tworzenie nalewek.

Wstęp na Laboratorium będzie bezpłatny, jednak konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na listę uczestników. W tym celu należy wysłać e-mail z prośbą o dokonanie rezerwacji miejsca na adres: natalia@iconcept.pl. Po trzymaniu potwierdzenia należy je wydrukować i zabrać ze sobą na spotkanie. Ilość miejsc jest ograniczona. O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń.

5 czerwca – Konferencja na temat modnych diet

II konferencja popularno-naukowa pt. „Czy diety cud czynią cuda? – modne diety z kuchnią dolnośląską w tle”, odbędzie się w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej, Sukiennice 9 od godziny 13.00 do 16.00. Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z Wydziałem Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaproponował następujące tematy wykładów:
„Dietetyczne mody, fakty i mity”, „Czy można schudnąć nie rezygnując z przyjemności jedzenia?”, „Miejsce tradycyjnych potraw i produktów w nowoczesnej racjonalnej diecie”,
„Produkty i potrawy z Dolnego Śląska”.

Wykłady poprowadzą:
dr hab. inż. Monika Bronkowska – technolog żywności, specjalista w dziedzinie żywienia człowieka i dietetyki, kierownik Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Przewodnicząca Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Dietetyki

dr inż. Danuta Figurska–Ciura – technolog żywności, specjalista w dziedzinie żywienia człowieka i toksykologii żywności, pracownik Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Technologów Gastronomii „Zmiksowani”

dr inż. Karolina Łoźna – technolog żywności, specjalista w dziedzinie żywienia człowieka i toksykologii żywności, pracownik Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wydziałowy koordynator ds. Festiwalu Nauki na Wydziale Nauk o Żywności

dr inż. Marzena Styczyńska – technolog żywności, specjalista w dziedzinie żywienia człowieka i toksykologii żywności, pracownik Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, kierownik Laboratorium Badawczego Absorpcyjnej Spektrometrii Atomowej

5-6 czerwca – działania „Season Magazyn”: wystawa, „Wyznawacz”, fotobudka

Wyznawacz będzie atrakcją, która stanie na Rynku 5 czerwca. Będzie w nim można zostawić wszystkie swoje kulinarne grzeszk. Od godziny 16.00 do 20:00 będzie można przyjść, nagrać swój filmik i pozbyć się wyrzutów sumienia.

Prócz wyznawacza 5 i 6 czerwca pojawi się także fotobudka. Działać bedzie od godziny 13.00 do 18.00. Maszyna uwieczni uczestników festiwalów nie biorąc w zamian pieniędzy. W ramach rewanżu można natomiast kreatywnie użyć rekwizytów, czyli sezonowych warzyw i owoców. Ekipa „Season Magazyn” ochoczo pomoże w dobraniu najdziwniejszej stylizacji.

Wystawa fotografii i grafik zostanie zaaranżowana w Browarze Mieszczańskim. Zaprezentujemy fotografie autorstwa Małgorzaty Kujdy i Lili Wesołowskiej oraz grafiki Tomka Wagela, które ukazały się w ostatnich wydaniach „Season Magazyn”. Prace charakteryzuje odważne i niestandardowe podejście do tematu kulinariów, oparte o zabawę konwencją i poszukiwanie alternatywnych środków wyrazu artystycznego. Wystawę będzie można oglądać w Browarze Mieszczańskim także podczas innych wydarzeń kulinarnych.

Sylwetki artystów:
Małgorzata Kujda – redaktor naczelna „Season Magazyn”. Fotograf kulinarny. Absolwentka London Collage of Fashion (fotografia mody) i Kommunikatjonshojskolen Vallekild (kierunek design). Laureatka nagród fotograficznych, wielokrotnie prezentująca swoje zdjęcia na wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Tomek Wagel – grafik, autor ilustracji działu „Dopieprz” w „Season Magazyn”. Studiował projektowanie graficzne na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu. Złotoryjanin, na stałe mieszkający we Wrocławiu.

Lila Wesołowska – od lat zajmuje się fotografią analogową. Intensywnie trenująca weganka. W „Season Magazyn” prowadzi autorski dział „Do Ciała”. Pochodzi z Jelcza-Laskowic, na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii.

5-6 czerwca – działania magazynu „Kocioł”: wróżba z „Kotła”, zabawy dla dzieci, broszura

Redakcja Dolnośląskiego Magazynu Kulinarnego „Kocioł” specjalnie dla uczestników festiwalu przygotowała akcję „Wróżba z Kotła”. Osoby, które zrobią sobie zdjęcie z papierową wróżbą na terenie festiwalu, a następnie udostępnią je na Instagramie lub Facebooku – koniecznie z hashtagiem #EuropaNaWidelcu – będą miały szansę otrzymać specjalne gadżety. Wszystkie zdjęcia z akcji będzie można na bieżąco śledzić na stronie internetowej magazynu Kocioł.

Druga atrakcja to coś w sam raz dla najmłodszych uczestników „Europy na widelcu” – stemplowanie, kolorowanie, malowanie. „Kocioł” przygotował również niespodziankę kulinarną. W trakcie trwania festiwalu rozda broszury z przepisami na obiad dobry na wszystkie 4 pory roku. Z najlepszych, regionalnych i sezonowych produktów przygotowano propozycje pysznych i prostych dań inspirowanych Dolnym Śląskiem.

5-6 czerwca – Festiwal Piwa w Browarze Mieszczańskim

W Browarze Mieszczańskim będzie otwarta specjalna strefa piwna. W programie prezentacja kilkuset piw Europy oraz piw z polskich browarów rzemieślniczych, regionalnych, minibrowarów i browarów restauracyjnych (m.in. Solipiwko, Kormoran, Pinta, Wrężel, Widawa), a także piwne premiery. Muzykę na żywo zapewni Rosalie Band oraz DJ Selecta. Warsztaty poprowadzą Marta Kurek i Artur Najwer. Odwiedzających Browar nakarmią wrocławskie foodtrucki m.in. Taho, Bratwursty, Bud-K, Happy Little Truck.

5–7 czerwca – Podniebna restauracja na placu Solnym

Przez trzy dni w samym sercu Wrocławia na placu Solnym stać będzie platforma Dinner in the Sky. Ta restauracja umożliwia podniebne celebrowanie posiłków. Jednorazowo do stołu zasiąść mogą 22 osoby. Pośrodku platformy znajdują się dodatkowo miejsca stojące dla członków obsługi podniebnego stołu: kucharza, kelnera, barmana. Dla gości podniebnej restauracji szefowie kuchni przygotowują specjalne menu. Organizatory gwarantują, nieziemskie doznania! Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy zarezerwować i zakupić miejsce przy stole.